Aktivnosti
Suradnja Pužeka i OŠ Vladimir Bosnar
31. Listopad, 2024.U Mjesecu hrvatske knjige naši predškolarci Pužeki su ostvarili prekrasnu i zanimljivu suradnju sa susjednom školom. U utorak 29. listopada u goste su im stigli učenici 7. razreda Alma, Doris, Leona, Marko i Sebastian u pratnji učiteljice Hrvatskog jezika Romine Gorički Mihaljinec. Uvijek nas posebno obraduje kad nas posjete učenici koji su velik dio svog ranog djetinjstva proveli u našem vrtiću. Sedmaši su predstavili svoje 3D slikovnice koje su samostalno izradili pod mentorstvom učiteljice Romine te oduševili naše Pužeke koji su ih pozorno pratili i slušali. Nakon prezentacije slikovnica slijedila je radionica smišljanja priča u malim skupinama. Uz vođenje starijih prijatelja, a pomoću kocki za pričanje priča i obilje mašte Pužeki su mnogo toga smislili i odlično se zabavili. Bilo je to ugodno i veselo druženje koje je predškolaricima i sedmašima omogućilo uvježbavanje novih vještina.
Dva dana kasnije u četvrtak 31. listopada Pužeki su bili u svom prvom zajedničkom posjetu OŠ Vladimir Bosnar gdje ih je dočekala ravnateljica škole Brigitte Gmaz, a zatim ugostila knjižničarka Blanka Doko i učenici 5. razreda koji su predstavili svoje umijeće glume i dramatizacije. Slijedilo je druženje u školskoj knjižnici gdje je knjižničarka djeci pročitala zanimljivu priču „Djed i vještica“ autorice Ines Marciuš Kruljac, a naše Marta i Sofija su predstavile svoju prvu eko slikovnicu koju su izradile inspirirane slikovnicama učenika 7.razreda.
Zahvaljujemo učenicima i djelatnicima škole na krasnim aktivnostima koje su pripremili za naše Pužeke te se veselimo sljedećoj suradnji.
Blagodati listopada
25. Listopad, 2024.Sredina listopada u vrtiću je posebno lijepo i ugodno razdoblje tradicionalno posvećeno hrani, gljivama, jabukama i svim podovima koje nam zemlja i priroda daju. Djeca uživaju u spletovima različitih aktivnosti kojima obilježavamo Dane kruha i zahvalnosti za plodove zemlje te Dan jabuke. Raduju se samostalnom izrađivanju i miješenju tijesta za kruh, peciva i kolače, a osobito ih veseli kad mogu mirisati i kušati ono što su uz pomoć odgojiteljica napravili.
Iako otprva obične jabuke za djecu su nepresušna tema. Djeca ih promatraju, mirišu, režu, kušaju, crtaju, slikaju, ukrašavaju… Jabuke su tema u pjesmicama, pričama i slikovnicama te mogu biti poticaj za zanimljive pokuse.
U ovom listopadnom obilju djeca vrtićkih skupina su se prisjetila priče o nastanku kravate te 18. listopada obilježila i njezin dan, a dan kasnije u subotu 19. listopada sudjelovali smo u tradicionalnom 27. „Gljivarenju v Stubakima“. U ovoj manifestaciji Turističke zajednice i Općine Stubičke Toplice neizostavno sudjelujemo svake jeseni.
Sudjelovanje na međunarodnom kongresu „Jedna obitelj, jedan plan…“
21. Listopad, 2024.11. i 12. listopada 2024. u novom Centru za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID u Pribislavcu pokraj Čakovca održan je međunarodni kongres „Jedna obitelj, jedan plan – međusektorska suradnja kao ključ rane intervencije u djetinjstvu“. Centar MURID je bio domaćin i organizator ovog važnog stručnog skupa, a u organizaciji su još sudjelovali i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet te Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID) uz brojene pokrovitelje i partnere. Kongres je okupio 180 sudionika iz Hrvatske, Slovenije, Srbije, Makedonije, Bosne i Hercegovine te Portugala i Gruzije, a podršku skupu pružilo je Ministarstvo zdravstva, UNICEF Hrvatska i Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“.
Dječji vrtić ZVIREK se odazvao pozivu da prikaže ulogu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja kao jednog od sustava u međusektorskoj suradnji na kojoj bi se skrb za djecu rane dobi s razvojnim rizicima i/ili teškoćama trebala temeljiti. Izlaganje na temu „Dječji vrtić - važan dionik sustava rane intervencije u djetinjstvu“ predstavile su ravnateljica vrtića Kristina Ljubić i stručna suradnica Maja Štefanec Herak. Dodatni doprinos skupu dala je ravnateljica vrtića svojim sudjelovanjem u panel raspravi na temu „Međusektorska suradnja u praksi“.
Sadržaji kongresa i održane panel rasprave upućuju na zaključke da Hrvatska nema sustav rane intervencije u djetinjstvu, ali postoje brojne uspješne prakse i dionici koji nisu povezani u cjelovitu skrb o obiteljima. Zatim da na nacionalnoj razini rana intervencija u djetinjstvu još uvijek nije dovoljno prepoznata i podržana kao prioritetno područje te da je nužno promijeniti paradigmu iz terapijskog pristupa u skrb usmjerenu obitelji.