Aktivnosti

Projektni dan vrtića

01. Travanj, 2022.

Svjetski dan voda koji se obilježava 22. ožujka naš je ovogodišnji projektni dan. Proveli smo cijeli niz djeci zanimljivih i zabavnih aktivnosti putem kojih djeca razvijaju svijest o tome da je voda izvor i uvjet života, a očuvanje vode za piće neophodno. Razgovarali smo s djecom koje sve vrste voda postoje te o njenoj važnosti za naš svakodnevni život. Uz razne slikovnice, enciklopedije i pjesmice, djeci smo pokušali približiti važnost vode i kako ju štedjeti i manje trošiti. U tome nam je pomogla i dječja eko patrola, koja je marljivo obišla sve vrtićke skupine i provjerila jesu li sve slavine zatvorene. Predškolarci su se upoznali i s problemom zagađivanja voda i kruženjem voda u prirodi.

Djeca su se likovno izražavala raznim crtačkim i slikarskim tehnikama, a najviše su ih veselile istraživačke aktivnosti s vodom, kao i umakanje čizmica u obližnji potok. Razni pokusi vodom koje su djeca izvodila uz usmjeravanje i pomoć svojih odgojiteljica bili su apsolutni hit.

Zvjezdice_dan voda.jpg Puzeki_dan voda.jpg Cvjetici kod potoka.jpg Cvjetici_istrazivacka aktiv VODA.jpg Suncokreti_dan voda.jpg Slonici_VODA_pokusi.jpg Slonici_VODA_pokusi2.jpg Slonici_VODA_pokusi4.jpg Slonici_VODA_pokusi3.jpg

Obilježi smo Svjetski dan šuma

01. Travanj, 2022.

21. ožujka obilježava se Svjetski dan zaštite šuma, a u našem vrtiću već tradicionalno odrasli i djeca koriste početak proljeća kao priliku za podsjećanje na važnost šuma i njihove zaštite. Zajedno s djecom provodimo edukativne ekološke aktivnosti, razgovaramo o važnosti šuma za život ljudi, životinja i biljaka, govorimo o načinima njihova uništavanja, a ponajviše o tome kako mi možemo pomoći u njihovom očuvanju. Pri tome koristimo razne slikovne materijale, priče, slikovnice, enciklopedije…, a osobito neposredno iskustvo. Zbog toga su djeca vrtićkih skupina, kao i svake godine posjetila obližnju šumu. Provela ugodno vrijeme na svježem zraku, istražila sve što se u šumi nalazi i igrajući se mnogo toga naučila. Dobre zabave nije nedostajalo, a skupina Suncokreti je organizirala i šumski piknik.

Svoje doživljaje djeca su izrazila kreativno raznim likovnim tehnikama, a naši predškolarci Slonići imali su puno toga i za poručiti o tome zašto je šuma njima važna.

FILIP: „Šume su bitne jer u njima ima drva pa imamo kisika da možemo disati. Tam ima sve manje drveta pa ju moramo čuvati.“

SEBASTIAN: „Drveće čisti zrak pa je šuma važna.“

FRANKO: „Šuma je važna da ježevi mogu ostati živi.“

JAN: „Šuma je važna za kisik da možeš disati i za drva da se možeš grijati.“

LUCIANO: „Šuma je važna jer tamo životinje mogu živjeti (jeleni, srne, vjeverice, ježevi, zeci i lisice) i daje nam hranu. Važna je i jer tamo ima vode i mogu ju piti životinje i ljudi,“

JURICA: „Šuma je važna da svi budemo zdravi. Ona nam daje zdravlje.“

MATEO: „Šuma je važna jer možemo ići u nju, zeti drva i možemo napraviti kuću iz drva. Tam se i skrivaju životinje od lovca.“

DAVID K.: „Šuma je važna jer ide proljeće.“

DAVID Ž.: „Šuma je važna jer ima u njoj bobica za jesti i cvijeća da ga možeš pokloniti nekome.“

GRGA: „Šuma je važna jer je prepuna cvijeća.“

STRIBOR: „Šuma je važna jer se životinje tamo skrivaju kada se boje.“

SIMON: „Šuma je važna jer u njoj ima vrganja pa nam je to jelo.“

KAN: „Šuma je važna jer u njoj ima gljiva.“

LANA: „Šuma je važna jer u njoj ima kestena.“

SARA: „Šuma je važna jer ima puno cvijeća pa bi ga ljudi mogli uzeti da im miriši.“

ANAMARIJA: “Šuma je važna jer u njoj ima lišća, kestena i vrganja.“

ELA: „Šuma je posebna po životinjama.“

JULIJA: „Šuma je važna jer ima u njoj puno životinja.“

Puzeki_dan suma.jpg Puzeki_kako raste biljka.jpg Cvjetici u sumi.jpg Suncokreti_dan šuma.jpg Slonici_dan suma.jpg

Stekli smo oznaku „Sigurnog vrtića“

17. Ožujak, 2022.

Naš vrtić se uključio u projekt „Sigurnije škole i vrtići“ kojeg provodi Hrvatski Crveni križ kao partner na projektu Erasmus+ zajedno s drugim europskim društvima crvenog križa. Projekt se provodi kao dio programa HCK – Odgoj za humanost od malih nogu i Humane vrednote uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja i  Agencije za odgoj i obrazovanje. Cilj projekta je osnažiti kompetencije odgojitelja i djece za uspješno savladavanje emocionalnih izazova u izvanrednim situacijama i pružanje praktičnih rješenja u situacijama izvanrednog stanja.

U vrtićkim skupinama provedene su pripremne aktivnosti, vježbe i radionice za izvanredne situacije. Djeca su kroz igru upoznala kako se ponašati u određenoj kriznoj situaciji te kome se obratiti za pomoć.

 

Edukacijom odgojitelja i provedbom aktivnosti u skupinama, realizirali smo predviđeno za ovu pedagošku godinu i putem platforme „Sigurna djeca – HCK“ ponosno stekli pravo na oznaku „Siguran vrtić“.